Logotyp Lokalt i Dalarna - Dalarnas största gratistidning
Fotbolls-EM. Glenn Nyberg. Domare.
Den svenska domartrion med Glenn Nyberg i mitten.
Foto: Pressbild

Nyberg har fått sitt första uppdrag

SÄTER/BORLÄNGE. Nu har Glenn Nyberg fått sitt första uppdrag vid Europamästerskapen i Tyskland. På måndag ska han och de assisterande domarna från Sverige döma matchen som startar klockan 15.00.

Inget svensk landslag i Europamästerskapen i fotboll – men väl en svensk domartrio.
Och på måndag ska de tre, Glenn Nyberg, Mahbod Beigi och Andreas Söderkvist, springa in på planen i München.
Där ska de döma matchen mellan Rumänien-Ukraina med matchstart klockan 15.00.

Den 35-årige Sätersonen Glenn Nyberg, som numera bor i Borlänge, har dömt många internationella matcher och nu får han första gången döma en match i ett EM-slutspel.

Spelprogram i EM.
✔️ Lördag 15 juni
15:00 Ungern-Schweiz (TV4)
18:00 Spanien-Kroatien (SVT)
21:00 Italien-Albanien (SVT)

✔️ Söndag 16 juni
15:00 Polen-Nederländerna (SVT)
18:00 Slovenien-Danmark (TV4)
21:00 Serbien-England (TV4)

✔️ Måndag 17 juni
15:00 Rumänien-Ukraina (SVT)
18:00 Belgien-Slovakien (TV4)
21:00 Österrike-Frankrike (TV4)

✔️ Tisdag 18 juni
18:00 Türkiye-Georgien (TV4)
21:00 Portugal-Czechia (SVT)

✔️ Onsdag 19 juni
15:00 Kroatien-Albanien (TV4)
18:00 Tyskland-Ungern (TV4)
21:00 Skottland-Schweiz (TV4)

✔️ Torsdag 20 juni
15:00 Slovenien-Serbien (TV4)
18:00 Danmark-England (TV4)
21:00 Spanien-Italien (SVT)

✔️ Fredag 21 juni
15:00 Slovakien-Ukraina (SVT)
18:00 Polen-Österrike (SVT)
21:00 Nederländerna-Frankrike (SVT)

✔️ Lördag 22 juni
15:00 Georgien-Czechia (TV4)
18:00 Türkiye-Portugal (TV4)
21:00 Belgien-Rumänien (TV4)

✔️ Söndag 23 juni
21:00 Schweiz-Tyskland (SVT)
21:00 Skottland-Ungern (SVT)

✔️ Måndag 24 juni
21:00 Kroatien-Italien (TV4)
21:00 Albanien-Spanien (TV4)

✔️ Tisdag 25 juni
18:00 Nederländerna-Österrike (TV4)
18:00 Frankrike-Polen (TV4)
21:00 England-Slovenien (SVT)
21:00 Danmark-Serbien (SVT)

✔️ Onsdag 26 juni
18:00 Slovakien-Rumänien (SVT)
18:00 Ukraina-Belgien (SVT)
21:00 Czechia-Türkiye (TV4)
21:00 Georgien-Portugal (TV4)

✔️ Åttondelsfinaler
Lördag 29 juni
18:00 Tvåa grupp A-Tvåa grupp B
21:00 Etta grupp A-Tvåa grupp C

Söndag 30 juni
18:00 Vinnare grupp C-Trea grupp D/E/F
21:00 Vinnare grupp B-Trea grupp A/D/E/F

Måndag 1 juli
18:00 Tvåa grupp D-Tvåa grupp E
21:00 Vinnare grupp F-Trea grupp A/B/C

Tisdag 2 juli
18:00 Vinnare grupp E-Trea grupp A/B/C/D
21:00 Vinnare grupp D-Tvåa grupp F

✔️ Kvartsfinaler
Fredag 5 juli
18:00 Kvartsfinal 1
21:00 Kvartsfinal 2

Lördag 6 juli
18:00 Kvartsfinal 3
21:00 Kvartsfinal 4

✔️ Semifinaler
Tisdag 9 juli
21:00 Semifinal 1

Onsdag 10 juli
21:00 Semifinal 2

✔️ Final, söndag 14 juli
21:00 Final

[YouPlayPlaylistPlayer video="2847" floating="3" ap mute pl=764 nt=10]
Facebook

Populärt på webben

Läs senaste numret av Lokalt i !

Artiklarna i E-tidningarna går även att lyssna på!